První cesta do Londýna 2006

První cesta do Londýna 2006

Kája s Verunkou už delší dobu zvali svého kamaráda Martina, aby za nimi přijel na návštěvu do Londýna a jaro bylo ideální období na společný výlet do Anglie. Objednal jsem letenky a v dubnu jsme společně vyrazili na letiště do Prahy. Naše první cesta do Londýna právě začala. Po přistání a odbavení na letišti Stansted jsme sedli na vlak směrem k Liverpool Street station. Tady nás už čekal Kája a společně jsme odjeli k nim domů do Streathamu.

Letiště Praha Ruzyně.
 Liverpool Street Station.

Čtvrtek

Kája musel ráno do práce, takže vyrážíme sami s Verunkou na obhlídku města. Do centra jedeme doubledeckerem, odkud je z horního patra krásný výhled na dění v ulicích. Zatím je docela nezvyk, že jedeme na opačné straně, než jsme zvyklí doma.

Děláme takový ten klasický turistický okruh po známých londýnských památkách. Chtěli jsme se svézt na London Eye, ale byla tady dost dlouhá fronta. Musíme se spokojit pouze s prohlídkou zvenku. Následuje House of ParliamentBig Ben a Downing Street.

Abychom si užili i trochu přírody ve velkoměstě, naše kroky míří do St. James’s Park, kde kvetou záhony žlutých narcisů, plavou zde labutě, husy a kachny. Na to, že je teprve šestého dubna, nás překvapily třešně obsypané růžovými květy. Přes jezírko se nabízí výhled na Buckinghamský palác, ke kterému teď míříme.

Brána Buckinghamského paláce je obsypaná zvědavci. Za chvíli se dozvídáme proč. Brána se otvírá a vyjíždí nejprve policejní motocykly a za nimi kolona tvořená Bentley, Rolls Roycem a dalšími vozy. U královny byl na návštěvě někdo z příbuzných, bohužel už si nepamatuji kdo. Vzhledem k doprovodu to byl určitě někdo význačný.

Zpátky se vracíme přes Trafalgar Square a potom autobusem domů.

Pohled z horního patra doubledeckeru.
London Eye

Pátek

Nejprve se jdeme podívat do Southwark Cathedral. Neplatí se tady vůbec žádné vstupné, tak jsem se tady uvnitř trochu rozvášnil s foťákem.

Kousek odsud je známá tržnice Borough Market, kde můžete koupit všechno možné k jídlu, včetně různých mořských potvor. Verunka nám povídá, že sem údajně chodí na nákupy i známý kuchař Jamie Oliver. Děláme okruh přes ulici Shad Thames, která vede podél Temže. Ve viktoriánské době zahrnoval Shad Thames největší skladový komplex v Londýně. Sklady obsahovaly obrovské množství čaje, kávy, koření a dalších komodit, které se vykládaly a nakládaly na říční lodě. Budovy nyní slouží jako luxusní bydlení.

Přecházíme přes Tower Bridge na druhou stranu řeky. Tady u Tower of London potkáváme pravého živého Beefeatera, v družném hovoru s nějakým známým. Odsud už je to jenom kousek do City of London, kde pracuje Kája. Dali jsme si proto sraz právě tady a po nákupu suvenýrů se vracíme společně zpátky domů.

Southwark Cathedral.
Borough Market.

Sobota

Dneska nikdo nepracuje a konečně můžeme vyrazit do města všichni společně. Bereme to přes Oxford Street, což je rušná nákupní třída. Nic ale nakupovat nehodláme, tak se jenom procházíme a obhlížíme všechno zvenku. Míříme radši do přírody, do Hyde Parku. Záhony s petrklíči jsou tady sice samý květ, ale jinak je pořád zima. Většina místních, kteří se přišli také provětrat, jsou nabalení v zimním oblečení. Paní, která si na lavičce udělala pohodlí na četbu knihy, je zachumlaná do kožíšku a knihu drží v rukavicích.

Aby té přírody nebylo až příliš, tak se jdeme ještě se podívat na Piccadilly Circus a Trafalgar Square. Sloup s Nelsonovou sochou se zrovna opravuje a je zakrytý lešením. Co je pod ním si můžeme maximálně představovat.

Hyde Park
Piccadilly Circus.

Neděle

Poslední den naší návštěvy. Ráno si balíme věci a Verunka s Kájou nás doprovází na autobus. Společně jedeme do centra, kde nám Kája ještě před odletem ukazuje, kde v City pracuje. Potom už je nejvyšší čas, abychom se dopravili na nádraží, odkud pojedeme na letiště. Je neděle ráno, takže tady nejsou skoro žádní cestující. Děláme si naposled společně fotky před vstupem na Stansted Express. Teď už je před námi jenom cesta na letiště a potom let s jednou nízkonákladovkou zpět do Prahy. Do Londýna se ale určitě ještě vrátíme.

City of London.
Nástup na Stansted Express.

První cesta do Londý na 2006 – fotogalerie

První cesta do Londýna 2006 -panoramatická fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

YouTube
Instagram