Už jsme dlouho nebyli v žádném německém muzeu. Protože se nám v technickém muzeu v Sinsheimu, hodně líbilo, rozhodli jsme se, že navštívíme jeho pobočku a naše cesta povede do Technik Museum Speyer.
V muzeu najdete letadla, klasické veterány, závodní motorky, historické hasičské vozy, parní lokomotivy, mechanické hudební nástroje. O těch nejzajímavějších exponátech se zmíním podrobněji.
Nejprve začínám v hale, plné historických automobilů a letadel. Nejzajímavější kusy byly například historické vozy Bentley, Rolls Royce, nebo autobus Daimler. Z letadel zaujme třeba stíhačka z druhé světové války Messerschmitt Bf109, nebo náš Čmelák.
Přesouvám se na venkovní plochu. První, co mne zaujme je letadlo Antonov An-22. S rozpětím křídel 64 m a hmotností 114 tun patří k největším vrtulovým letadlům na světě. Nákladová plocha letadla je 33 m dlouhá a působí opravdu impozantně. Další obr, který vás určitě zaujme, je letadlo Boeing 747 Jumbo-Jet. Stroj byl ve své době největším proudovým letadlem na světě. Z trůnu ho sesadil až Airbus A380, který nahradil jumbo v jeho roli největšího komerčního letadla. Unikátní je, že si můžete prohlédnout nákladový prostor letadla. Částečně je také odstraněné vnitřní obložení letadla.
Vzdušný prostor měníme na moře. První exponát, který mne zaujal byl námořní záchranný křižník John T. Essberger z roku 1957. Loď je 44 m dlouhá, má palubní nemocnici, přistávací plošinu pro vrtulník. V případě velké námořní katastrofy se do podpalubí vešlo až 300 trosečníků. Zvláštností je malý výsadkový člun, který mohl být vtažený na palubu.
Z hladiny se přemístíme pod hladinu moře. Na venkovní ploše je vystavena ponorka U-Boot U9, která byla postavena v Kielu v roce 1967. Ačkoliv je ponorka 46 m dlouhá a 5 metrů široká, vnitřní prostor je hodně stísněný. Posádka v počtu 21 členů mohla v ponorce zůstat i několik dnů pod vodou.
Z vodního živlu se přesouvám zpět do haly, kde je výstava vesmírné techniky. Největší a určitě nejzajímavější exponát je prototyp vesmírného kluzáku Buran OK-GLI, který je 36 m dlouhý a 16 m vysoký. Raketoplán Buran postavili v roce 1984 a sloužil k testování klouzání a přistání po opětovném vstupu do zemské atmosféry.