Museum Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově 2019

Museum Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově 2019

Pokud pojedete přes Český Krumlov, rozhodně navštivte Museum Fotoatelier Seidel. Muzeum bylo otevřeno na paměť krumlovských fotografů Josefa a Františka Seidela.

Josef Seidel po návratu z cesty Evropou za zkušenou, začal pracovat v českokrumlovském fotoateliéru Gottharda Zimmera. Po smrti majitele firmu od vdovy odkoupil a začal se věnovat fotografování Českého Krumlova a okolí. Často se také vydával na fotografické výpravy na Šumavu.

Po smrti Josefa přebírá atelier syn František a pokračuje v odkazu svého otce až do roku 1949, kdy mu komunisté atelier zrušili a velkou část archivu zabavili. Sedm let po smrti Františka se podařilo Českokrumlovskému rozvojovému fondu koupit od dědiců rodiny dům s unikátním ateliérem. Po rekonstrukci domu a zrestaurování interiérů byl unikátní ateliér v roce 2008 otevřený pro veřejnost. Celý objekt nyní vypadá, jako by zde rodina stále žila a pracovala.

Když jsem muzeum poprvé navštívil, měl jsem dvakrát štěstí. První bylo, že v únoru, mimo turistickou sezónu, jsem byl ve skupině jediný. To druhé a daleko větší, že mě provázel samotný kurátor expozice a sbírek Ing. Petr Hudičák. Ačkoliv jsem byl ve skupině sám, prohlídka se výrazně protáhla. Můj průvodce byl totiž studnicí velkého množství zajímavých informací o osudu rodiny Seidlů a o jejich ateliéru.

V muzeu se zachovalo původní vybavení, takže si můžete prohlédnout, jak se v době fotografů Seidlů žilo. Protože se zachovalo i původní vybavení, můžete se také seznámit s počátky fotografického řemesla a to už v době, než byl zavedený elektrický proud.

Museum Fotoatelier Seidel – fotogalerie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

YouTube
Instagram