Český pohár XCO Kutná Hora 2023

Český pohár XCO Kutná Hora 2023

Trochu jsem doufal, že po příjezdu na Český pohár XCO do Kutné Hory najdu nějaké pěkné místo na parkovišti hned vedle zimního stadionu, kde bylo zázemí závodu. Všechno bylo ale beznadějně zaplněné. Po chvíli hledání se mi nakonec podařilo zaparkovat v jedné z bočních ulic. Původně jsem zvažoval, jestli sem mám vůbec jezdit. Podle popisu, se totiž mělo jednat o technicky nenáročnou trať. Všechno ale bylo nakonec jinak…

Ondřej Cink před startem.

Po rychlém startu na asfaltu následovalo prudké zpomalení na přírodním povrchu. Po dešti se vytvořila na okruhu v lesoparku vrstva kluzkého a lepivého bahna. Zpočátku se závodníci snažili projet trať na kole, než zjistili, že to je naprosto marný boj. Po chvíli šlapání se kolo obalilo silnou vrstvou bahna, které zalepilo úplně všechno. Po krátké fázi šlapání tak následovala fáze čištění a po ní fáze běhání s kolem na zádech. Do kopce měli výhodu ti, co dokázali s těžkým kolem na zádech vyběhnout trať nejrychleji. O cyklistice se dalo mluvit jenom při sjezdech z kopce dolů.

Do kopce.
A z kopce.

Přestože byla trať z osmdesáti procent nesjízdná, rozhodčí rozhodl, že se závod pojede, i když nakonec ve zkrácené verzi. Jak moc byla trať pro závodníky náročná bylo vidět v prudké stoupající pasáži, kde nebyla jiná možnost, než vytáhnout kolo smykem. Bylo vidět, že hlavně pro kadetky to musel být nadlidský výkon. Přesto to nevzdaly a snažily se ze všech svých sil. Závodnice i přes nesmírnou náročnost neztrácely smysl pro humor a reagovaly s nadhledem na vtípky svých klubových kolegů.

Bylo to hodně náročné.
Holky to braly statečně. Obzvláště některé.

Jak moc je bahno v lesoparku kluzké jsem si vyzkoušel na vlastní kůži. Při přesunu na lepší místo mi podklouzly nohy a po zadku jsem dojel až na trať. Vůbec to nešlo ubrzdit. Naštěstí zrovna nikdo nejel a měl jsem čas se odklidit z trati. Tímto bych chtěl poděkovat firmě Kolofox, že jsem u nich mohl ze sebe opláchnou to nejhorší bahno a očistit zablácenou fototechniku.

Už po závodu.

Český pohár XCO Kutná Hora je za námi. Další zastávka bude ve Městě Touškov. Snad tentokrát za lepšího počasí.

Výsledky ze závodu najdete zde

Český pohár XCO Kutná Hora 2023 – fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

YouTube
Instagram