UEC Evropský pohár v cyklokrosu Ostrava 2022

UEC Evropský pohár v cyklokrosu Ostrava 2022

Ještě v pátek večer, před cestou na UEC Evropský pohár v cyklokrosu přemýšlím, jestli mám, nebo nemám do té Ostravy vůbec jezdit. Je to skoro 400 km, venku sněží a má sněžit i ráno. Nejrozumnější řešení se nakonec ukazuje přestat řešit. Sbalím si všechny potřebné věci na cestu, nastavím budík na pátou hodinu a jdu spát.

Ráno před odjezdem musím nejprve odmést vrstvu sněhu, která přes noc na auto napadala. ŘSD nám teď na zimu rozkopalo ulici a dokončení stavby je v nedohlednu. S nošením potřebných věcí do auta to mám proto složitější a navíc mě to zdržuje. Cestou pořád sněží. Povrch na D3 vypadá hodně kluzce a silnice do Humpolce taky žádná sláva. Teprve na D1 se můžu pořádně rozjet.

V Ostravě řádila kalamita. Všude je plno sněhu. Parkoviště, kam mě zavedla navigace není pod vrstvou sněhu vůbec vidět. Zkouším něco najít sám, ale všechno je zapadané. Teprve pořadatel mi ukazuje směr, kde by mohlo být volné místo na parkování. A opravdu, volné místo je hned vedle Tomáše Bakuse.

Ještě stíhám menší obhlídku trati během tréninku a potom startují závodníci naostro. Kadetky a kadeti U17, ženy a muži Masters 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+ a na závěr ženy a muži Elite. Já stíhám až ty po jedenácté hodině. Abych je stihnul všechny, musel bych si ještě víc přivstat.

Závod je unikátní tím, že celou trasu postavili v areálu bývalých hutí. Část trasy dokonce vede halou okolo vysoké pece. Před tím, než se závodníci do haly dostanou, je čeká prudký výšlap, kde to i bez kola klouže jako blázen. Potom průjezd okolo pece a na závěr prudký sjezd po nově postavené ocelové konstrukci zase ven. Slyším tady poměrně často kvílení brzd, jak se závodníci snaží zpomalit před prudkou pravoúhlou zatáčkou. Jedna závodnice se tenhle úsek pokoušela seběhnout po svých. Podle všeho je ale kolo jediná bezpečná možnost, jak se dostat dolů. Byl to jediný pád, který jsem na tomhle úseku viděl.

Největší smolař závodu je Tomáš Bakus. Měl našlápnuto na bednu mezi elitou. Bohužel mu spadnul řetěz a nezbylo mu, než naložit kolo na záda a kus trati vzít po svých. I přes velké odhodlání se mu nepodařilo ztrátu dotáhnout a ze stupňů vítězů nakonec nic nebylo.

Řetěz je zlo.
Nezbývá, než to vzít po svých.

V neděli závod pokračuje kategoriemi juniorky a junioři (C2), ženy U23 a muži U23 (C2) na které už jsem nemohl zůstat.

Pořadatelé připravili kvalitní a pestrou trať v nezvyklém a pro mne atraktivním prostředí. Přesto nebyla účast závodníků a ani diváků příliš vysoká. Závodníkům do hlavy nevidím. Myslím si, že pro zvýšení divácké návštěvnosti by určitě pomohlo sloučení startů podobných kategorií a tím zkrácení závodu na jenom jeden den. Diváci, kteří nebyli z okolí Ostravy, se nyní museli rozhodnout, jaké kategorie chtějí vidět.

Koho zajímají výsledky, tak zde

UEC Evropský pohár v cyklokrosu, Ostrava 2022 – fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

YouTube
Instagram